Hakkımızda

15/02/2016 tarihinde Antalya Gazetesinde yer alan yazıyı olduğu gibi sizinle paylaşıyoruz.

Kemer Pastanesi bölgede adeta buluşma noktası olmuş durumda.   Halen Halil Ahmet Büyükkapucu tarafından işletilen mekanda büyük usta Turan Büyükkapucu’nun geliştirmiş olduğu tarifler ise bir sır olarak babadan oğla geçmiş. Çalışanları ve gelen misafirleri ile sıcak bir ortamda aile havasının yaşandığı Kemer Pastanesindeki ürün çeşitliliği de gözlerden kaçmıyor. Ürün çeşitliliği her geçen gün artan Kemer Pastanesinde hijyen ise ön planda.  Bu kapsamda bünyesinde hijyen eğitimleri tamamlanmış olan mekanda İş güvenliği belgelerine sahip 40 civarında personel ve gıda mühendisi de görev yapıyor.

27 YILDIR KEMER’İN EN ÖNEMLİ MARKASI

Oldukça yoğu olan İşletmenin sahibi Halil Ahmet Bütükkapucu ile kısaca konuşuyoruz. Müsterilerine saygı ve iyi hizmet anlayışı ile 27. Yılında olan Kemer Pastanesinin kaliteden taviz vermeden her geçen gün büyüyerek yoluna devam ettiğini ifade eden Büyükkapucu bütün ürünlerinde tazeliğe önem vermekte, bütün ürünlerini kendisi yapmakta, hammaddenin en kalitelisini seçerek ürünlerini sunmaktadır. Kemer pastanesi hijyene ve müşteri memnuniyetini ön planda tutan bir yapıda olup, aldığı teşekkürler ile de bunu kanıtlamaktadır. Müşterilerimizin bizlere gösterdikleri ilgiye çok teşekkür ediyoruz”

Kemer Pastanesine geldiğinizde her zaman dolu dolu bir kalabalık ile karşılaşmanız mümkün. Sıcak atmosferi ile dikkat çeken mekanda birbirinden güzel lezzetleri tatma şansına sahipsiniz. Mekanın Gıda Mühendisi olan Ali Kemal Işık ile hem mekan hem de lezzetler hakkında bilgiler almak için bir araya geliyoruz. IŞIK öncelikli olarak “Üretmekte olduğumuz mamullerde kullandığımız hammaddelerin tümü birinci sınıf olup, insan sağlığına zararlı hiçbir katkı maddesi içermemektedir” diyerek bizleri bilgilendirmeye başlıyor.

BİRBİRİNDEN GÜZEL LEZZETLER

Kemer Pastanesi sabah 05.30 itibarı ile kapılarını açıyor. Yazın kapanış saati 02.00’yi bulurken kışın ise gece 12.00’ye kadar bu mekanı açık görebilirisiniz. Özellikle kış aylarında kış uykusuna yatan Kemer’in açık olan ve buluşma mekanı olan Kemer Pastanesi her zaman göze batıyor. O kadar çok ürün var ki, yaş pastalar, kaplama pastalar, adet pastalar,kuru pastalar baklavalar ve börekler dikkat çekici.  Kadayıf ise bir başka.  Hamuru dahil pişirmesi şerbetlemesi tamamen taze ve günlük yapılmaktadır. Ramazan ayının vazgecilmez lezzeti lokma tatlısı büyük rağbet görüyor.

Sabahları her zaman zengin bir kahvaltı alabileceğiniz Kemer Pastanesinde omlet çeşitleri, menemen ve börek çeşitleri de dikkat çekiyor. Kol Böreği, Serpme Börek, Küt Böreği size tavsiye edebileceğimiz ve mutlaka tadın diyeceğim ürünler arasında.

SU BÖREĞİNİ MUTLAKA TATMALISINIZ

Ancak buraya geldim ve bir şeyler yemeyelim diyorsanız size tavsiyem mutlaka Su Böreği yemeniz olacaktır. Nedir bu farklılık diye soracak olursanız da, “ Yedikten sonra anlarsınız!” diyebilirim. Bu arada serpme börek de bir başka tat. Sadece su tuz ve un kullanarak elde edilen mayasız hamuru elde zar gibi açarak sütle karıştırılıp tatlı lorla kıyma,  buluşturulduktan sonra ortaya çıkan bu nefis tat iddia ediyorum sizi de büyüleyecek. Bu arada fiyatlar da oldukça uygun. Örneğin bu mekanda çayı 1 TL.ye içebilir, böreğin de porsiyonunu 5 TL, ye yiyebilirisiniz.

MEŞHUR BUCAK SAHLEBİ…

Meşhur Bucak Salep’i Kemer’in Pastanesinde kış aylarında içinizi ısıtırıken, Konya’nın un’undan,Kemer’in suyundan, Gedelme’nin odunundan ve ustasının elinden Kemer Pastanesi’nin taş fırınından çıtır Ankara simit’i de siz lezzet düşkünlerini daha da buraya bağlayacak. Ayrıca sevdiklerinize özel çikolatalar alabileceğiniz. Nişan pastası, düğün pastası, kaplama pastalar gibi her türlü pastayı yaptırabileceğimiz bir yer.  Kısa bir röportaj yaptığımız pastanenin şefi İsmail  Keçeli ise pastalar için ‘ Siz Hayal Edin Biz yapalım” diyerek  Pastalarının kalitesini ortaya koyuyor bizlere… Burada ayrıca, Köy ekmeği, tam buğday ekmeği. Çavdar ekmeği. Kepek ekmeği müşterilerin olmazsa olmazı haline gelmiş. Yaz aylarının vazgeçilmezi olan limonata ve dondurmasını hiçbir katkı kullanılmadan yapıldığını söylemeden geçemiyorum. Diğer tatlar arasında size sayabileceğim Şöbiyet,Fıstık Sarma Cevizli ev baklavası, Havuç dilimi baklava,kadayıf, şöbiyet,Padişah Sarması,  Kıymalı,Patatesli ve Peynirli Tazecik Börektas çeşitleri, dilim ve isteğe göre özel olarak hazırlanan pastalar da dikkat çekici. Kemer’in merkezinde yer alan Kemer Pastanesi siz lezzet meraklarını bekliyor.